مجازی سازی سرور

پشتیبانی 24 ساعته
مشاوره رایگان تلفنی
موبایل شما با موفقیت ثبت گردید.
مشاوران ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود

مجازی سازی سرور فرآیند تقسیم یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی منحصر به فرد و ایزوله با استفاده از یک برنامه نرم افزاری است. هر سرور مجازی می‌تواند سیستم عامل‌های خود را به طور مستقل اجرا کند. این فرآیند برای پنهان کردن منابع سرور از کاربران سرور استفاده می‌شود و می‌تواند شامل تعداد و هویت سیستم عامل‌ها، پردازنده‌ها و سرورهای فیزیکی فردی باشد.

مجازی سازی سرور چیست؟

طراحی‌های سخت‌افزار و نرم‌افزار رایانه‌های سنتی معمولاً از برنامه‌های کاربردی واحد پشتیبانی می‌کردند. اغلب، این کار سرورها را مجبور می‌کرد که هر یک از یک بار کاری واحد را اجرا کنند و اساساً پردازنده‌های استفاده نشده، ظرفیت حافظه و سایر منابع سخت‌افزاری را هدر می‌دادند. با استقرار برنامه‌ها و سرویس‌های بیشتر در سازمان‌ها، تعداد سخت‌افزار سرور افزایش یافت و هزینه‌های مربوطه و افزایش تقاضا برای فضا، برق و خنک کننده، مراکز داده را دچار محدودیت کرد.

ظهور مجازی سازی سرور همه اینها را تغییر داد. مجازی‌سازی لایه‌ای از نرم‌افزار به نام Hypervisor را به رایانه اضافه می‌کند که سخت‌افزار زیربنایی را از تمام نرم‌افزارهایی که در بالا اجرا می‌شود انتزاع می‌دهد. یک هایپروایزر منابع مجازی کامپیوتر را سازماندهی و مدیریت کرده و این منابع مجازی شده را در نمونه‌های منطقی به نام ماشین‌های مجازی (VM) فراهم می‌نماید، که هر کدام می‌توانند به عنوان یک سرور مجزا و مستقل عمل کنند.

مزایای مجازی سازی سرور

اهمیت مجازی سازی شبکه و سرور عمیق است، زیرا دو مشکل بزرگ در محاسبات سازمانی را برطرف می‌نماید. مجازی‌سازی تعداد سرورهای فیزیکی را کاهش می‌دهد و سازمان را قادر می‌سازد تا حجم کاری بسیار بیشتری را بدون افزودن سرور اجرا کند. این تکنیک ادغام سرور نام دارد. تعداد کمتر سرور همچنین باعث صرفه‌جویی در فضای مرکز داده، برق و خنک کننده می‌شود. این امر اغلب می‌تواند نیاز به ایجاد امکانات جدید مرکز داده را از بین ببرد. علاوه بر این، پلتفرم‌های مجازی‌سازی به‌طور معمول قابلیت‌های قدرتمندی مانند مدیریت متمرکز VM، مهاجرت VM (که یک VM را قادر می‌سازد به راحتی از یک سیستم به سیستم دیگر منتقل شود) و حفاظت از حجم کار یا داده ارائه می‌کند. در مجموع می‌توان فواید مجازی سازی سرور را به طور خلاصه به صورت زیر بیان کرد:

  • توانایی بالاتر سرور
  • هزینه‌های عملیاتی کمتر
  • از بین بردن پیچیدگی سرور
  • افزایش عملکرد اپلیکیشن
  • گسترش سریع‌تر بار کاری
خدمات پشتیبانی شبکه با آراد آرپانت

مجازی سازی سرور چگونه کار می‌کند؟

مجازی‌سازی سرور با انتزاع یا جداسازی سخت‌افزار رایانه از همه نرم‌افزارهایی که ممکن است روی آن سخت‌افزار اجرا شوند، کار می‌کند. این انتزاع توسط یک Hypervisor، یک محصول نرم افزاری تخصصی، انجام می‌شود. هایپروایزرهای متعددی در فضای سازمانی وجود دارد، از جمله Microsoft Hyper-V و VMware vSphere.

انتزاع اساساً منابع فیزیکی رایانه از جمله پردازنده‌ها، حافظه، حجم‌های ذخیره سازی و رابط‌های شبکه را شناسایی می‌کند و نام مستعار منطقی برای آن منابع ایجاد می‌نماید. به عنوان مثال، یک پردازنده فیزیکی را می‌توان در یک نمایش منطقی به نام CPU مجازی یا vCPU انتزاع کرد. هایپروایزر مسئول مدیریت تمامی منابع مجازی است که انتزاع می‌کند و تمامی مبادلات داده بین منابع مجازی و همتایان فیزیکی آنها را مدیریت می‌نماید.

یک هایپروایزر از منابع مجازی برای ایجاد نمایش‌های منطقی از کامپیوترها یا ماشین‌های مجازی استفاده می‌کند. یک VM به پردازنده‌های مجازی، حافظه، ذخیره سازی، آداپتورهای شبکه و سایر عناصر مجازی سازی شده، مانند GPU، که توسط Hypervisor مدیریت می‌شود، اختصاص داده می‌شود. هنگامی که هایپروایزر یک VM را ارائه می‌کند، نمونه منطقی حاصل از سخت افزار زیربنایی و تمام ماشین‌های مجازی دیگر که توسط هایپروایزر ایجاد شده‌اند، از یکدیگر جدا می‌شوند. این بدان معناست که یک VM هیچ اطلاعی از رایانه فیزیکی زیربنایی یا هر یک از ماشین‌های مجازی دیگر که ممکن است منابع رایانه فیزیکی را به اشتراک بگذارند، ندارد.

بنابراین این جداسازی منطقی، همراه با مدیریت دقیق منابع، یک هایپروایزر را قادر می‌سازد تا چندین VM را در یک رایانه فیزیکی به طور همزمان ایجاد و کنترل کند.

انواع مجازی سازی سرور

مجازی سازی از طریق چندین تکنیک اثبات شده انجام می‌شود: استفاده از VM ها، استفاده از فرا مجازی سازی و پیاده‌سازی مجازی سازی میزبانی شده توسط سیستم عامل.

مدل VM

مدل VM محبوب‌ترین و گسترده‌ترین رویکرد مجازی سازی است که توسط VMware و Microsoft استفاده می‌شود. این رویکرد از یک هایپروایزر مبتنی بر مانیتور ماشین مجازی (VMM) استفاده می‌کند که معمولاً مستقیماً روی سخت افزار رایانه اعمال می‌شود. این گونه هایپروایزرها معمولاً نوع 1، مجازی سازی کامل نامیده می‌شوند و به هیچ سیستم عامل اختصاصی در رایانه میزبان نیاز ندارند. در واقع، این نوع هایپروایزر اغلب به تنهایی به عنوان یک سیستم عامل مجازی سازی در نظر گرفته می‌شود.

فرا مجازی سازی

هایپروایزرهای اولیه نوع 1 با محدودیت‌های عملکردی مواجه بودند. فرا مجازی سازی برای رفع مشکلات اولیه عملکرد با تغییر سیستم عامل میزبان به منظور شناسایی و تعامل با یک هایپروایزر از طریق دستوراتی به نام hypercalls پدیدار شد. پس از اصلاح موفقیت آمیز، رایانه مجازی می‌تواند VM های مهمان را ایجاد و مدیریت کند. سیستم‌عامل‌های نصب‌شده در ماشین‌های مجازی مهمان می‌توانند از سیستم‌عامل‌های مختلف و اصلاح نشده و برنامه‌های اصلاح‌نشده استفاده کنند.

چالش اصلی فرا مجازی سازی نیاز به یک سیستم عامل میزبان و نیاز به تغییر آن برای پشتیبانی از مجازی سازی است. سیستم‌عامل‌های اختصاصی اصلاح‌نشده، مانند مایکروسافت ویندوز، از یک محیط مجازی‌سازی‌شده پشتیبانی نمی‌کنند و یک هایپروایزر مجازی‌سازی‌شده، مانند Xen، به پشتیبانی و درایورهای ساخته‌شده در هسته لینوکس نیاز دارد. این خطر قابل توجهی برای به روز رسانی و تغییرات سیستم عامل دارد. 

مجازی سازی میزبانی شده

اگرچه میزبانی یک هایپروایزر مستقیماً بر روی سخت‌افزار رایانه بدون نیاز به سیستم عامل میزبان معمول است، یک هایپروایزر می‌تواند بر روی یک سیستم عامل میزبان موجود برای ارائه خدمات مجازی‌سازی برای یک یا چند ماشین مجازی نصب شود. این شکل از مجازی سازی سرور نوع 2 یا مجازی سازی میزبان نامیده می‌شود و توسط محصولاتی مانند Virtuozzo و Solaris Zones استفاده می‌گردد. هایپروایزر نوع 2 به هر ماشین مجازی امکان می‌دهد هسته سیستم عامل میزبان اصلی را به همراه باینری‌ها و کتابخانه‌های رایج به اشتراک بگذارد، در حالی که هایپروایزرهای نوع 1 چنین اشتراک گذاری را ارائه نمی‌کردند.

مجازی سازی میزبانی شده به طور بالقوه باعث کارآمدی منابع مجازی VM مهمان می‌شود، زیرا VM ها یک سیستم عامل مشترک دارند و لازم نیست سیستم عامل برای هر VM کپی شود. در نتیجه، مجازی سازی میزبان به طور بالقوه می‌تواند صدها، حتی هزاران نمونه از VM را در یک سیستم پشتیبانی کند. با این حال، اگر سیستم عامل میزبان در معرض خطر باشد، تمام ماشین‌های مجازی که در بالای هایپروایزر اجرا می‌شوند نیز به طور بالقوه در معرض خطر قرار می‌گیرند.

خدمات دواپس با آراد آرپانت

دریافت خدمات مجازی سازی آراد آرپانت

شرکت آراد آرپانت دارای تیمی از کارشناسان با تجربه گسترده در پروژه‌های خدمات مجازی سازی فناوری اطلاعات است که شامل پیکربندی، خدمات پشتیبانی شبکه و نگهداری سرورهای مجازی برای سازمان‌های بزرگ است.

خدمات مجازی سازی سرور ما چندین مزیت را برای کسب و کار شما فراهم می‌کند از جمله:

  • کاهش هزینه‌های سخت افزاری: با یکپارچه سازی سخت افزار سرور، می‌توانید استفاده از سخت افزار موجود را افزایش داده و هزینه‌ها را کاهش دهید.
  • صرفه جویی در انرژی: کاهش تعداد سرورها در مرکز داده، مصرف کلی انرژی را کاهش می‌دهد.
  • تهیه و استقرار سریعتر سرور: می‌توانید زمان ارائه خدمات جدید را کاهش دهید و عملکرد برنامه را بهبود بخشید.
  • تداوم کسب و کار: گزینه انتقال سرورهای مجازی شده، در دسترس بودن داده‌ها و تداوم کسب و کار را حتی در صورت خاموش شدن سرور تضمین می‌کند.
  • جداسازی برنامه: با ادغام ماشین‌های مجازی در سرورهای فیزیکی کمتر، می‌توانید مشکلات سازگاری برنامه‌ها را از بین ببرید و به طور کامل از منابع فیزیکی سرور استفاده نمایید.
نیاز به مشاوره رایگان داری؟