خدمات VOIP

پشتیبانی 24 ساعته
مشاوره رایگان تلفنی
موبایل شما با موفقیت ثبت گردید.
مشاوران ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود

امروزه فناوری ویپ سبب دگرگونی ارتباطات صوتی شده است و امکانات مختلفی را با نام خدمات VOIP به شرکت‌ها ارائه کرده است. در گذشته امکاناتی همچون ضبط مکالمه، مدیریت اپراتورها، گزارش از تماس، تلفن گویا، سرویس‌های مدیریت تماس و غیره وجود نداشت. سیستم ویپ روی کسب‌وکارها تاثیرات بسیاری گذاشت و فرآیند ارتباطی شرکت‌ها را بهتر کرد. به همین دلیل شرکت‌ها سعی کردند از این فناوری استفاده کنند تا عملکرد فرآیند کاری خود را سرعت دهند.

خدمات ویپ چیست؟

به طور خلاصه می‌توان گفت VoIP یا Voice Over IP، تکنولوژی انتقال صدا روی بستر شبکه است که به شما کمک می‌کند تماس‌های تلفنی را روی بستر شبکه IP برقرار کنید. خدمات ویپ، بخشی از پکیج خدمات پشتیبانی شبکه آراد آرپانت است که در صورت نیاز می‌توانید از آن، استفاده کنید. 

تا 30 سال پیش، ارتباط بین افراد تنها با شبکه عمومی تلفن ایجاد می‌شد و اینترنت وجود نداشت. همچنین هزینه ارسال داده خصوصا برای فاصله‌های دور، بسیار زیاد بود. اما امروزه با گسترش تکنولوژی، تجارت در وب بسیار پیشرفت کرده است. افراد می‌توانند اطلاعات خود را با دیگران در سایه اینترنت به اشتراک بگذارند و حتی با یکدیگر گفتگو کنند. تمامی این موارد مربوط به خدمات VOIP است.

چرا کسب‌وکارها به خدمات ویپ نیاز دارند؟

کسب‌وکارها برای ارتباط بهتر و نزدیک‌تر با مشتریان‌ به تکنولوژی‌های روز ارتباطی نیاز دارند و در صورت عدم توجه به این امر، از رقیبان خود عقب می‌مانند. مزایا و ویژگی‌های خدمات ویپ به کسب‌و‌کارها کمک می‌کند که هزینه مکالمات خود را کاهش دهند، با سایر سرویس‌های نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری راحت‌تر ارتباط برقرار کنند، میزان پاسخ‌گویی را افزایش دهند، فروش خود را بهبود ببخشند، رضایتمندی مشتریان را افزایش دهند و در نهایت مدیران امکان تحلیل و بررسی تماس‌ها را داشته باشند و در ارتباطات تلفنی خود نظم ایجاد کنند.

در یک دهه پیش، برای مدیریت تماس‌های ورودی و خروجی شرکت‌ها از تجهیزاتی مثل سانترال پاناسونیک و کارین استفاده می‌شد که این تکنولوژی، کاری را برای بهبود ارتباط شرکت‌ها انجام نمی‌داد؛ اما امروزه این تکنولوژی در ایران وارد شده است و استفاده از خدمات VOIP در تهران و بقیه شهرها بیشتر شده است.

خدمات پشتیبانی voip با آراد آرپانت

سیستم VOIP چگونه کار می کند؟

صدای انسان یک سیگنال آنالوگ است. بنابراین باید در مبدا یک مبدل سیگنال آنالوگ به دیجیتال قرار داشته باشد. در اصل صوت برای اینکه از طریق شبکه IP منتقل شود، باید به بسته‌هایی از جنس دیتا تبدیل شود. به همین علت دیجیتال شدن سیگنال صوت اهمیت دارد. کدک‌ها در این مسیر نقش مهمی دارند.

در طرف مقابل نیز پس از دریافت صدا، باید همین روند صورت بگیرد؛ یعنی سیگنال دیجیتال منتقل شده در مقصد به کمک یک مبدل از حالت سیگنال دیجیتال به آنالوگ تبدیل شود. سیگنال دیجیتال به دلیل مزایایی همچون مقاومت در برابر نویز، تبدیل آن به فرمتی مناسب، مسیریابی و فشرده‌سازی، قابلیت کنترل بهتری دارد.

تفاوت سیستم ویپ و تلفن آنالوگ چیست؟

تا اینجا متوجه شدید که خدمات VOIP چیست و چگونه کار می‌کند. در این قسمت قصد داریم تفاوت سیستم ویپ و تلفن را بررسی کنیم.

 • نوع ارتباط و زیرساخت

مرکز تلفن VOIP یک سیستم تلفن تحت شبکه به‌حساب می‌آید که به کمک آدرس IP تمام ارتباطات آن با انواع نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای خارج یا درون شبکه انجام می‌شود. بنابراین این بستر ارتباطی هیچ محدودیتی در ارتباط ایجاد نمی‌کند.

اما برای برقراری ارتباط تلفنی سانترال، باید یک تلفن رومیزی داشته باشید و یک سیم از سانترال تا تلفن کشیده شده باشد؛ یعنی باید عوامل فیزیکی زیادی وجود داشته باشد. در نتیجه این سیستم تلفن آنالوگ، محدودیت‎هایی را برای شما ایجاد می‌کند.

 • توسعه و انعطاف‌پذیری

یکی از تفاوت‌های مهم خدمات viop و سانترال، میزان انعطاف‌پذیری آن‌ها است. تلفن آنالوگ سانترال توسعه‌پذیری و انعطاف پایینی دارد و نمی‌تواند با سایر نرم‌افزارهای درون‌سازمانی ارتباط برقرار کند. همچنین نمی‌توان آن را بر اساس نیازمندی یک کسب‌و‌کار شخصی‌سازی کرد. اما در صورت استفاده از خدمات VOIP، شما دیگر محدودیتی ندارید و می‌توانید با تمام نرم‌افزاری‌های درون‌سازمانی ارتباط برقرار کنید و آن را شخصی‌سازی کنید.

 • هزینه استقرار و راه‌اندازی سیستم تلفنی

در حالت معمول می‌توان گفت هزینه راه‌اندازی مرکز تلفن ویپ و سانترال تقریبا برابر است. درصورتی‌که بخواهید روی سانترال ماژول‌هایی را نصب کنید، تفاوت هزینه مشخص می‌شود. مثلا برای استفاده از تلفن گویا، باید یک ماژول سخت‌افزاری جداگانه خریداری و آن را روی تلفن سانترال نصب کنید؛ اما سیستم تلفن ویپ به‌صورت پیش‌فرض دارای تلفن گویا یا همان منشی دیجیتال است.

 • نحوه دسترسی به پنل مدیریت، داخلی و خطوط شهری

از جمله تفاوت‌های مهم VOIP و سانترال، نحوه دسترسی به پنل مدیریت، داخلی و خطوط شهری است. اگر شما مدیر یک شرکت باشید و به هر دلیل مدتی از محل کار دور باشید، می‌توانید با استفاده از خدمات ویپ  (VOIP) در همه‌جا و هر زمان با یکی از مشتریان تماس بگیرید، به مکالمات ضبط شده گوش دهید و عملکرد پرسنل خود را ارزیابی کنید. اما در سانترال آنالوگ امکان دسترسی به پنل مدیریتی را در خارج از محیط کاری ندارید.

 • امکان شخصی سازی و ایجاد ماژول‌های اختصاصی

تلفن سانترال آنالوگ به افراد اجازه شخصی‌سازی نمی‌دهد؛ اما مرکز تلفن ویپ به شما کمک می‌کند تا طبق نیازتان، برنامه‌نویسی خاصی روی آن انجام دهید. برخی از این نرم‌افزارها که به‌عنوان ماژول اضافه می‌شود شامل دفترچه تلفن هوشمند، نوبت‌دهی بیمارستان و مراکز درمانی، سیستم رزرواسیون هتل‌ها، نظرسنجی تلفنی و غیره است.

مزایای ویپ VOIP

حال که تا حدودی با خدمات VOIP آشنا شدید، در این قسمت قصد داریم مزایای آن را بررسی کنیم.

 • بی‌نیازی از سیم‌کشی مجزا

در این تکنولوژی از بستر شبکه استفاده می‌شود و نیاز به کابل‌کشی مجزا ندارد. همچنین با جابه‌جایی کاربر دردسر سیم‌کشی جدید وجود ندارد.

 • کنفرانس‌های صوتی و تصویری

اگر برای کنفرانس در شرکت‌ها از ویپ استفاده شود، هزینه‌های برقراری ارتباطات تلفنی خصوصا در ابعاد بین‌المللی بسیار کاهش پیدا می‌کند.

 • ادغام دستگاه تلفن با کامپیوتر شخصی

امروزه استفاده از نرم‌افزارهای تلفنی (SoftPhone) در سیستم‌ها در حال گسترش است. این نرم‌افزار جایگزینی برای IP-Phone محسوب می‌شود که تنها به Handset نیاز دارد و به‌این‌ترتیب هزینه‌ها را کم می‌کند.

 • تماس کاربران خارج از سازمان به صورت رایگان به هر نقطه از دنیا

کاربرانی که خارج از محیط دفتر هستند هم می‌توانند با اینترنت با سازمان ارتباط برقرار کنند.

 • گسترش آسان

در این سیستم می‌توان بدون بروز مشکل کاربر جدیدی را اضافه کرد.

 • مدیریت متمرکز و آسان

در مراکز تلفن مبتنی بر VoIP، کاربر محیطی را در اختیار دارد که از طریق آن می‌تواند تغییراتی را در تنظیمات مربوطه ایجاد کند و یا به افزودن کاربر یا گزارش‌گیری بپردازد.

از مزایای دیگر سیستم ویپ می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • پشتیبانی voip از امكانات مخابراتی كنونی و ارائه خدمات با هزینه پایین
 • پیشرفت روزافزون شبکه ویپ
 • امکان ترکیب محصولات تولیدکنندگان مختلف
 • کاهش هزینه‌های مربوط به نگهداری و پشتیبانی
 • ترکیب کارکردهای صدا و دیتا
 • قابلیت توسعه و برنامه‌نويسی راحت‌تر

امکانات VOIP

در صورت استفاده از خدمات VOIP ویپ از امکانات زیر بهره‌مند خواهید شد.

 • ضبط مکالمات
 • فکس یا Fax to Email
 • VoiceMail to Fax
 • امکان دریافت پیام صوتی (Voicemail)
 • Interactive Voice Response
 • امکان ارائه شماره‌تلفن‌های داخلی به تعداد بالا
 • تلفن‌های نرم‌افزاری (SoftPhone)
 • گزارش‌گیری
 • تنظیم ساعات اداری
 • صف انتظار

هزینه راه اندازی خدمات ویپ

اصلی‌ترین دغدغه کارفرمایان هزینه است. ما به شما می‌گوییم که خدمات ویپ در برابر رقبای دیگر از همه پایین‌تر می‌باشد. در این قسمت قصد داریم عواملی که در هزینه راه‌اندازی خدمات VOIP موثر است را بررسی کنیم.

 • تلفن ویپ

برای خرید سرویس voip، به تلفن‌های ip نیاز دارید. شما می‌توانید برای کاهش هزینه‌ها از موبایل کارمندان یا موبایل خود به‌جای تلفن استفاده کنید.

 • ویژگی‌های خاص

سیستم ویپ ویژگی‌های زیادی دارد و معمولا نیاز به اضافه‌کردن ماژول‌های دیگر ندارید. با افزودن ماژول‌ها باید هزینه بیشتری را بپردازید.

 • شرکت خدمات و پشتیبانی voip

با انتخاب شرکت‌های معتبر برای خدمات VOIP، مطمئن شوید که هزینه اضافه‌تری را بابت خدمات یا ماژول‌ها پرداخت نخواهید کرد.

 • تعداد کاربران
هرچقدر تعداد کاربران شما بیشتر باشد، سرور این سیستم گران‌تر می‌شود.

 • خرید سرور

در ویپ نیاز به خرید سیستم بسیار پیچیده نیست و می‌توانید از کیس‌های قدیمی هم استفاده کنید.

 • زیر ساخت شبکه

اگر در مجموعه شما کابل‌کشی شبکه وجود نداشته باشد، باید این هزینه را هم به هزینه راه‌اندازی آن اضافه کنید.

خدمات پشتیبانی ویپ با آراد آرپانت

راه اندازی و پشتیبانی سیستم تلفنی ویپ در آراد آرپانت

در صورتی‌که می‌خواهید از خدمات VOIP بهره‌مند شوید، شرکت آراد آرپانت در کنار شما است. برای کسب اطلاعات بیشتر باید با شماره‌های موجود در سایت ما تماس بگیرید و یا به محل شرکت آراد آرپانت مراجعه کنید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی هستند.


سوالات متداول


خدمات ویپ چیست؟

به طور خلاصه می‌توان گفت VoIP یا Voice Over IP، تکنولوژی انتقال صدا روی بستر شبکه است که به شما کمک می‌کند تماس‌های تلفنی را روی بستر شبکه IP برقرار کنید.


چرا کسب‌وکارها به خدمات ویپ نیاز دارند؟

کسب‌وکارها برای ارتباط بهتر و نزدیک‌تر با مشتریان‌ به تکنولوژی‌های روز ارتباطی نیاز دارند و در صورت عدم توجه به این امر، از رقیبان خود عقب می‌مانند.


تفاوت سیستم ویپ و تلفن آنالوگ چیست؟

نوع ارتباط و زیرساخت - توسعه و انعطاف‌پذیری - هزینه استقرار و راه‌اندازی سیستم تلفنی - نحوه دسترسی به پنل مدیریت، داخلی و خطوط شهری - امکان شخصی سازی و ایجاد ماژول‌های اختصاصی.